AKTUALNOŚCI

Dieta w autyzmie i w chorobach ze spektrum autystycznego

W przypadku terapii wspomagającej leczenie autyzmu i zaburzeń ze spektrum autystycznego, w ciągu ostatnich kilku lat możemy zaobserwować wzrost zainteresowania dietami, które mają pomóc łagodzić objawy, zarówno te trawienno-metaboliczne, jak i psychiczne. Głównie chodzi tu o dietę bezmleczną i bezglutenową. Istnieje wiele doniesień naukowych, które potwierdzają, że schorzenia ze spektrum autyzmu mogą mieć swoje źródło w upośledzeniu trawienia, niedoborach enzymów, zaburzonym składzie flory jelitowej, co może powodować przenikanie peptydów z niestrawionych białek (mleka i glutenu ze zbóż), od krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego, a następnie centralnego układu nerwowego, przez nieszczelną śluzówkę przewodu pokarmowego [1].
Wprowadzenie odpowiedniej diety, suplementacja minerałów, witamin i enzymów, leczenie przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybiczne dają pozytywne zmiany trawienne oraz zachowania.
Autyzm jest schorzeniem wieloczynnikowym, a elementem, który sprzyja w jego występowaniu są zmiany w przewodzie pokarmowym. U dzieci autystycznych często zauważamy zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego m.in. zaparcia, biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, czy nawet refluks żołądkowo-przełykowy [2]. Dodatkowo mogą wystąpić wybiórczość smakowa, przywiązanie do niektórych potraw (szczególnie bogatych w mleko i mąkę) [3].
Główną funkcją naszego przewodu pokarmowego jest trawienie i wchłanianie pokarmów, u dzieci autystycznych występują problemy z trawieniem, ze względu na zbyt małą ilość enzymów. Dodatkowo występuje zbyt mała kwasowość soku żołądkowego, oraz obniżenie aktywności enzymu trawiącego laktozę do glukozy i galaktozy. Powoduje to niecałkowite trawienie kazeiny i glutenu, które po przejściu bariery krew-mózg mogą docierać do Ośrodkowego Układu Nerwowego i wpływać na zmianę zachowania. Zjawisko to nazwane jest teorią opioidową [4]. Zwiększona przepuszczalność jelita dotyczy 43-76% dzieci autystycznych, nawet tych bez objawów ze strony przewodu pokarmowego.
Dlatego tak ważnym elementem terapii jest dieta 3 razy bez. Bez mleka, bez glutenu i bez cukru. Dodatkowo dieta powinna być przeciwgrzybicza oraz pozbawiona chemicznych dodatków do żywności. Staramy się, żeby produkty były jak najmniej przetworzone.

Przed rozpoczęciem terapii żywieniowej bardzo ważne jest zebranie odpowiedniego wywiadu żywieniowego oraz wykonanie badań m. in test na tolerancję glutenu i laktozy, sprawdzenie stanu mineralnego organizmu, aby dieta była dostosowana do potrzeb ale i możliwości dziecka oraz rodziców. Jeżeli wyniki badań w kierunku nietolerancji laktozy i glutenu są ujemne, warto potraktować dietę, jako czynnik sprzyjający regeneracji przewodu pokarmowego i czasowo ją wprowadzić.
Natomiast badanie sprawdzające stan mineralizacji organizmu, ma znaczenie przy wczesnym rozpoznaniu niedoborów i uzupełnieniu ich. Z opracowań naukowych wynika, że najczęściej suplementuje się wit D3, wit C, witaminy z grupy B, magnez czy cynk. Duży nacisk kładzie się również na suplementację pożytecznej flory bakteryjnej [5].
Jak w takim razie powinna wyglądać dieta?
Stawiamy na żywność jak najmniej przetworzoną, bez barwników, konserwantów czy wzmacniaczy smaku np. glutaminian sodu. Badania wykazały że u osób wrażliwych może on powodować bóle głowy, drętwienie, rumień czy napady astmy. Więc usunięcie go z diety dzieci z zaburzeniami neurologicznymi jest koniecznością. Zamieńmy go na naturalne zioła np. majeranek, kminek, lubczyk, które poprawią smak dania, ale również poprawią trawienie.
Równie ważne jest wyrzucenie z diety wszystkich sztucznych substancji słodzących tj. aspartam, acesulfam, sacharyna, które mogą powodować zwiększenie objawów neurologicznych. Zamiennikami tych słodzików powinny być naturalne produkty takie jak stewia, ksylitol, a u dzieci u których nie mamy zaburzeń flory jelitowej syrop z agawy, melasa z trzciny cukrowej, czy miód w niewielkich ilościach. Ważne jest sprawdzenie wszystkich leków, które dziecko przyjmuje, ponieważ są one często bogate w sztuczne substancje słodzące.

Kolejna modyfikacja powinna polegać na eliminacji z diety zbóż i produktów ich przemiany naturalnie zawierających gluten. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na skład produktów, ponieważ gluten często wykorzystywany jest na szeroką skalę w przemyśle spożywczym. Wybierając produkty szukajmy tych ze znakiem przekreślonego kłosa. We wczesnej fazie stosujmy dietę, która będzie oparta o produkty naturalnie pozbawione glutenu m.in. amarantus, kasza gryczana, jaglana czy ryż. Warto wybierać produkty ekologiczne lub z certyfikowanego źródła i jak najmniej przetworzone. Ponieważ produkty bezglutenowa produkowane na skalę przemysłową, zazwyczaj zawierają bardzo dużą ilość dodatków konserwujących, które mają szczególnie szkodliwe działanie na dzieci autystyczne.
Z diety wykluczamy również mleko i jego przetwory: jogurty, sery, serki, śmietany, budynie, oraz inne produkty które w składzie zawierają białka mleka. Ważne abyśmy sprawdzali również leki, które przyjmuje dziecko. Mleko wykluczamy ze względu na laktozę, czyli cukier mleczy, ale również ze względu na kazeinę czyli białka mleka. Oba z nich mogą powodować problemy z trawieniem.
U dzieci autystycznych występują napady epilepsji, pierwszą i jedyną metodą leczenia epilepsji zanim pojawiły się leki przeciwdrgawkowe była dieta. Już od starożytności padaczkę leczono głodówkami i postem, dziś pod okiem dietetyka stosuje się dietę ketogenną, opartą na znacznym ograniczeniu węglowodanów, a zwiększeniu ilości tłuszczu w diecie. Mimo, że dzięki zastosowaniu diety ilość napadów zmniejsza się, występują również objawy niepożądane w postaci zaparć, opóźnienia wzrostu czy kamieni nerkowych.
Alternatywą dla diety ketogennej jest dieta z oparta na węglowodanach o niskim indeksie Glikemicznym. Pozwala ona na spożywanie większej ilości węglowodanów niż dieta ketogenna, więc nie ma jej skutków ubocznych, a również przynosi poprawę [3]. Dodatkowo wpływa to na poprawę stanu flory bakteryjnej organizmu. Z uwagi na stan flory bakteryjnej często z diety trzeba również wyeliminować surowe owoce oraz drożdże i produkty je zawierające. Trzeba zabdać o odpowiednią ilość błonnika oraz dobre tłuszcze, które będą źródłem kwasów tłuszczowych dla mózgu dziecka, oraz są źródłem energii i nośnikiem witamin A, D, E oraz K.
W przypadku gdy dieta bez glutenu, bezmleczna i o niskim indeksie Glikemicznym nie przynosi poprawy neurologicznej, warto sprawdzić czy dziecko nie ma alergii lub nietolerancji na jakiś całkiem inny składnik.

Bibliografia:
[1] Dettmer K., Hanna D., Whetstone P., Hansen R., Hammock B. D. (2007). Autism and urinary exogenous neuropeptides. Development of an on-line SPE-HPLC-tandem mass spectrometry method to test the opioid excess theory. Analytical and Bioanalytical Chemistry, 388 (8), 1643-1651
[2] Horvath K., Perman J. A. (2002). Autistic disorder and gastrointestinal disease. Current Opinion in Pediatrics, 14 (5), 583-587.
[3] Campbell-McBride N. (2013). Gut and psychology syndrome. Natural Treatment for Autism, Dyspraxia, A.D.D., Dyslexia, A.D.H.D., Depression, Schizophrenia
[4] Brończyk-Puzoń A., Nowak J., Bieniek J., Koszowska A., Kulik K. (2014). Interwencje żywieniowe u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, Gastroenterologia Polska, 21 (1), 42-46.
[5] Dawidiuk I. (2006). Możliwości interwencji dietetycznej w terapii wielu schorzeń. W: B. Cytowska, B. Winczura (red.) Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju małego dziecka. Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls.


 

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przeszkolił ABI z sektora fundacji i stowarzyszeń


Również nasze Stowarzyszenie w dniu 13.11.2017 roku w Warszawie uczestniczyło w szkoleniu zorganizowane przez  Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Sektorowe szkolenie było przeznaczone dla administratorów bezpieczeństwa informacji (ABI) już w przyszłym roku  (DPO- inspektorów danych osobowych). Szkolenie ukierunkowane było na omówienie zmian, jakie w systemie ochrony danych osobowych wprowadzają przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, zwłaszcza w zakresie obowiązków administratorów danych i wspierających ich ABI – przyszłych inspektorów ochrony danych, w świetle krajowych i unijnych przepisów o ochronie danych osobowych. Więcej informacji na stronie GIODO
Dlatego wszystkie  osoby, które przekazują nam swoje dane osobowe i korzystają z naszych usług, mogą czuć się spokojnie i bezpiecznie, że ich dane są prawidłowo strzeżone i zabezpieczone.


 

OTWARCIE  30.10.2017 rok !

PRZECIĘCIE WSTĘGI I POŚWIĘCENIE JUŻ ZA NAMI. CENTRUM TERAPII DZIECIĘCEJ TECZA OFICJALNIE OTWARTE !

Stowarzyszenie Tęcza w dniu dzisiejszym dokonało oficjalnego i uroczystego otwarcia Centrum Terapii Dziecięcej „Tęcza” .
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Piotr Surówka Zastępca Prezydenta Miasta w Knurowie, Tomasz Rzepa Przewodniczący Rady Miasta w Knurowie oraz Katarzyna Świstuń Prezes Stowarzyszenia.
Podczas uroczystości proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie dokonał aktu poświęcenia miejsca.
Pani Katarzyna Świstuń odebrała gratulacje od m.in. zastępcy prezydenta Knurowa oraz przewodniczącego Rady Miasta.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim za przybycie i skierowane do nas słowa uznania. Cieszymy się, że byliście z nami w tak ważnym dla nas dniu.


ZAPROSZENIA !

terapia SI

Zaproszenia na uroczyste otwarcie już przekazane.
Serdecznie zapraszamy zaproszonych gości !


OFICJALNE OTWARCIE STOWARZYSZENIA

Terapia SI Zabrze, terapia Si RybnikJuż 30.10.2017 roku przy udziale m.in.  władz miasta Knurowa, nastąpi uroczyste i oficjalne rozpoczęcie działalności Stowarzyszenia „Tęcza”. W trakcie tej uroczystości proboszcz Parafii M.B. Częstochowskiej w Knurowie, dokona poświęcenia obiektu.


ZAPISY !

Z wielką przyjemnością informujemy Państwa, że  zapisy naszych małych i dużych pacjentów  przyjmujemy pod numerem
telefonu 692 43 43 42.

Serdecznie Państwa zapraszamy!


KONTAKT

44-196 Knurów ul. Witosa 23

+48 692 43 43 42

biuro@tęczaknurów.pl

www.tęczaknurów.pl